Koncentraty dla bydła -- Golpasz | Pasze dla drobiu, bydła i trzody

Koncentraty dla bydła

30.01.2020

Planując właściwe żywienie bydła mlecznego można zdecydować się na zakup gotowych pasz lub wykonać je samodzielnie na bazie dostępnych na rynku koncentratów. To drugie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w gospodarstwach, które oprócz hodowli zajmują się także uprawą zbóż. Dzięki temu rolnicy mogą ograniczyć koszty, wykorzystując do produkcji zwierzęcej część własnych surowców. Warto także pamiętać, iż koncentrat daje gwarancję przygotowania homogennej paszy treściwej w ramach gospodarstwa, podczas gdy produkcja oparta o zastosowanie premiksu powinna być weryfikowana.

Czym właściwie jest koncentrat?

Koncentraty to produkty, w których skład wchodzi białko (zazwyczaj około 30-40%) oraz zestaw witamin i minerałów, które  są niezbędne do prawidłowego rozwoju bydła. Po samodzielnym  sporządzeniu mieszanki zawartość białka ogólnego powinna oscylować w granicach 18-20%. Widać więc, że koncentraty są przede wszystkim produktami, które wzbogacają gotową paszę o niezwykle cenne składniki, których brakuje w mieszance przygotowanej na bazie własnych surowców.

Wybór koncentratu w zależności od potrzeb

W zależności od wybranego koncentratu możemy uzyskać paszę dostosowaną do aktualnych potrzeb naszej hodowli. Będzie się ona cechować parametrami zbliżonymi do tych, które deklaruje producent dla „bliźniaczej” paszy sprzedawanej jako wyrób gotowy, niewymagający zmieszania zbóż z koncentratem. Można to zaprezentować na podstawie dostępnego w naszej ofercie koncentratu Golmix Cielak 34 bez GMO. W oparciu o wskazaną recepturę (25% koncentratu, 60% zbóż, 15% otrąb pszennych) można uzyskać paszę, która swoimi parametrami będzie zbliżona do produktu Golmix Cielak bez GMO, którego parametry dostępne są w zakładce produkty.

Dwa różne produkty na bazie tego samego koncentratu

Zdarza się, że producent udostępnia do jednego koncentratu dwie receptury, na podstawie których można uzyskać pasze o różnych parametrach. Przykładem z oferty Golpasz może być Golmix Opas 35 bez GMO. W zależności od zastosowanej receptury można uzyskać mieszankę na pasze objętościowe z przewagą kiszonki z kukurydzy, wysłodków lub z przewagą sianokiszonek. W pierwszym przypadku zmniejszony będzie procentowy udział zbóż oraz dodana zostanie śruta rzepakowa, której nie ma w drugiej mieszance. Z kolei pasze uzyskane z przewagą sianokiszonek powinny być stworzone z wykorzystaniem kukurydzy, której nie stosuje się w alternatywnym rozwiązaniu.

Możliwość przygotowania homogennej mieszanki

Zastosowanie koncentratu jest dla wielu hodowców bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pomaga ograniczyć koszty działalności. Dodatkowo produkcja na bazie koncentratu pozwala na bezproblemowe przygotowanie homogennej mieszanki. Z kolei stosując premiksy należy pamiętać o tym, że niewłaściwe przygotowanie paszy może mieć przykre konsekwencje w postaci np. przebiałkowania dawki. Zapobiec temu można na dwa sposoby. Pierwszym jest laboratoryjne przebadanie składu uzyskanej paszy. Pozwoli to uzyskać dane na parametrów produktu powstałego na bazie koncentratu. Niestety nie wszystkich hodowców stać na takie rozwiązanie. W takim przypadku można skorzystać z receptur wskazanych przez producenta oraz skorzystać z pomocy doradcy żywieniowego. Pozwoli to uniknąć niechcianych konsekwencji związanych z niewłaściwym przygotowaniem paszy.

Koncentraty dla bydła – rozwiązanie generujące oszczędności

Widać więc, że koncentraty, to doskonałe rozwiązanie dla hodowców, którzy chcą żywić zwierzęta w oparciu o własną bazę surowcową, a przy tym ograniczyć koszty prowadzonej działalności. Istotnym jest także fakt, iż na bazie koncentratu możemy przygotować homogenną paszę treściwą, podczas gdy produkcja na bazie premiksów jest znacznie bardziej skomplikowana i powinna być weryfikowana.

Producent pasz dla hodowli bydła, trzody, drobiu Golpasz S.A.

De Heus Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca
woj. łódzkie
Polska

KRS 000060991
Sąd Rejonowy w Łodzi dla Łodzi Śródmieścia
NIP 526-13-06-893
REGON 011917655
kapitał zakładowy 22 141 000,00 zł

© Copyright 2022 by Golpasz S.A.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka RODO

Visit Us On Facebook