Wypas bydła w czasie upałów -- Golpasz | Pasze dla drobiu, bydła i trzody

Wypas bydła w czasie upałów

15.06.2020

Wypas jest najbardziej opłacalną formą żywienia bydła, z której korzysta wielu hodowców. Należy się zastanowić, w jaki sposób przeprowadzić ten proces podczas upałów, które mogą mocno dać się ze znaki zwierzętom. W poniższym artykule przedstawimy różne metody radzenia sobie z negatywnymi skutkami wypasania bydła w czasie gdy panują wysokie powietrza.

Odpowiednio dobrane godziny wypasu

W przypadku stad, które nie przebywają na pastwisku 24 godziny na dobę można zdecydować się na dwa różne rozwiązania. Pierwszym z nich jest wypas nocny, który z oczywistych względów nie będzie powodował u krów problemów z nadmierną potliwością.

Drugą opcją jest wypas bydła we wczesnych godzinach porannych. Następnie należy zabrać zwierzęta z pastwiska w okolicach południa, gdy temperatura robi się zbyt wysoka. Krowy mogą powrócić na łąkę w godzinach wieczornych, gdy powietrze się nieco ochłodzi.

Dostęp do wody o odpowiedniej jakości

Oczywistym jest, że zwierzęta w czasie upałów powinny mieć zapewniony stały dostęp do wody pitnej. Należy jednak przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą z nich jest podanie krowom wody tylko ze sprawdzonego źródła. Ponadto jej zapas powinien być uzupełniany nawet kilka razy dziennie ze względu na znacznie większy poziom pragnienia w czasie upałów. Ponadto wodę powinno się uzupełniać elektrolitami, których właściwości znacząco ograniczą negatywne skutki związane z nadmierną potliwością.

W miarę możliwości zadbaj o cień

W czasie upałów krowy szczególnie chętnie będą przebywać w zacienionych miejscach. W miarę możliwości zadbaj więc o pastwisko, na którym krowy będą mogły się schronić przed słońcem., Może to być np. duże drzewo lub stojący nieopodal budynek. Oczywistym jest, że ograniczony dostęp promieni słonecznych do poszczególnych osobników znacząco zminimalizuje ich potliwość. Warto więc w postarać się by Twoje stado mogło samodzielnie uchronić się od negatywnych skutków upałów.

Producent pasz dla hodowli bydła, trzody, drobiu Golpasz S.A.

De Heus Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca
woj. łódzkie
Polska

KRS 000060991
Sąd Rejonowy w Łodzi dla Łodzi Śródmieścia
NIP 526-13-06-893
REGON 011917655
kapitał zakładowy 22 141 000,00 zł

© Copyright 2022 by Golpasz S.A.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka RODO

Visit Us On Facebook