Ptasia grypa – jak się przed nią uchronić -- Golpasz | Pasze dla drobiu, bydła i trzody

Ptasia grypa – jak się przed nią uchronić

17.01.2020

Na przełomie 2019 i 2020 roku pojawiły się w Polsce ogniska ptasiej grypy, a media niemal codziennie podają kolejne informacje o problemie, który dotyczy coraz większej ilości hodowców. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć przedstawiamy sześć zasad których przestrzeganie może mieć ogromny wpływ na uchronienie się przed pojawieniem się ogniska choroby na fermie. Są to środki bioasekuracji zalecane przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Po pierwsze – zabezpiecz budynki gospodarskie

Pierwszą ważną kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę jest właściwe zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób. Chodzi o to, by nie miały do niego dostępu dzikie zwierzęta, a w szczególności ptactwo. Jeżeli zwierzyna w okolicy jest zarażona wirusem, to taki zabieg znacząco wpłynie na ochronę Twojej hodowli. Warto także pamiętać o zakazie wypuszczania drobiu na zewnątrz obiektu.

Po drugie – zabezpiecz także paszę i źródło wody

Pasza dla drobiu oraz źródło wody – podobnie jak budynki, w których hodowany jest drób – powinny być zabezpieczone przed dostępem dzikich zwierząt, a w szczególności ptactwa. Jak nietrudno się domyślić zakażenie pokarmu, którym odżywiają się zwierzęta może doprowadzić do zagnieżdżenia się ogniska wirusa ptasiej grypy na fermie. Z tego względu należy przyłożyć szczególną uwagę do tego czynnika.

Po trzecie – maty dezynfekcyjne

Zastosowanie specjalnych mat dezynfekcyjnych przy wjeździe na fermę oraz przy wejściu do każdego z kurników jest kolejnym aspektem, który może pomóc zabezpieczyć Twoją hodowlę. Pamiętaj także, że rozwiązanie to nie będzie skuteczne, jeśli zapomnisz o regularnym uzupełnianiu płynów odkażających, które się w nich znajdują. Innym rozwiązaniem mogą być kurtyny lub niecki ze środkiem dezynfekcyjnym. Takie działania pomogą pozbyć się ewentualnych bakterii przenoszonych na obuwiu czy oponach samochodów.

Po czwarte – higiena rąk

W zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy może także pomóc także mycie rąk przed każdym wejściem do kurnika. Kilka minut, które na to poświęcisz może okazać się mieć niebagatelne znaczenie w kontekście uchronienia się przed przykrymi konsekwencjami. Warto więc zadbać o ten z pozoru prozaiczny aspekt.

Po piąte – ograniczenie wstępu osób trzecich

Wiadomym jest, iż dobry gospodarz powinien doglądać swojej hodowli, jednak jeśli nie jest to konieczne, należy ograniczyć do minimum liczbę osób wchodzących do budynków inwentarskich. Każdy człowiek pojawiający się w kurniku może nieświadomie stanowić zagrożenie dla ptactwa poprzez przenoszone drobnoustroje. Warto więc pilnować, aby kontakt ptactwa z osobami trzecimi był możliwe jak najrzadszy.

Po szóste – stosuj odzież ochronną

W walce z ptasią grypą może także pomóc stosowanie odzieży ochronnej przeznaczonej wyłącznie do obsługi drobiu. Zastosowanie specjalnego kombinezonu, przykrywającego niemal całe ciało z pewnością przyczyni się do lepszej ochrony Twojej hodowli przed wirusem. Jest to kolejny aspekt, do którego należy przyłożyć bardzo dużą wagę.

Zabezpiecz swoją hodowlę

Podsumowując można powiedzieć, że nie istnieją działania, które w stu procentach ochronią fermę przed zagnieżdżeniem się wirusa ptasiej grypy. Mimo wszystko stosowanie się do kilku podstawowych zasad może w znaczący sposób ograniczyć ryzyko. Stosowanie mat dezynfekcyjnych, czy też kombinezonów to działania, które z pewnością są w stanie uchronić hodowlę przed rozprzestrzeniającym się wirusem. Warto oczywiście też pamiętać o pozostałych czynnikach takich, jak mycie rąk, czy też ograniczenie dostępu osób trzecich.

Producent pasz dla hodowli bydła, trzody, drobiu Golpasz S.A.

De Heus Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca
woj. łódzkie
Polska

KRS 000060991
Sąd Rejonowy w Łodzi dla Łodzi Śródmieścia
NIP 526-13-06-893
REGON 011917655
kapitał zakładowy 22 141 000,00 zł

© Copyright 2022 by Golpasz S.A.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka RODO

Visit Us On Facebook