Koronawirus, a opieka nad zwierzętami -- Golpasz | Pasze dla drobiu, bydła i trzody

Koronawirus, a opieka nad zwierzętami

18.03.2020

Pandemia koronawirusa w Polsce odciska swoje piętno na niemal każdej dziedzinie życia. Coraz więcej ludzi unika wychodzenia z domu, nie są organizowane imprezy masowe, a wiele zakładów pracy mocno ograniczyło swoje funkcjonowanie. Cała ta sytuacja rodzi obawy wśród wielu hodowców o to jak powinna wyglądać opieka nad zwierzętami w czasie przymusowej, 2-tygodniowej kwarantanny. Z pomocą przychodzi tutaj Inspekcja Weterynaryjna, która wydała stosowne zalecenia.

Opieka nad zwierzętami w gospodarstwie przydomowym

Hodowcy, którzy swoją działalność prowadzą w tzw. przydomowym gospodarstwie mogą bez przeszkód opiekować się swoim inwentarzem pod warunkiem, że nie wiąże się to z koniecznością przemieszczania się. Nie będzie więc problemu np. z zaglądaniem do przydomowego kurnika, czy też innymi czynnościami, które do tej pory wykonywaliśmy.

Co jeśli sam nie mogę zaopiekować się zwierzętami

W przypadku, gdy hodowca jest pozbawiony możliwości samodzielnej opieki nad zwierzętami i nie ma możliwości skorzystania z usług zatrudnionych przez siebie pracowników, powinien w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do znajomych, czy rodziny. Bardzo często okazuje się, że jest to najszybsza i najprostsza droga do otrzymania niezbędnego wsparcia. Dodatkowo, jeśli posiadamy np. psa i nie możemy samodzielnie się nim opiekować, to warto przekazać go pod opiekę jakieś zaufanej osobie. Swojego czworonoga można także oddać na jakiś czas do hotelu dla zwierząt. Tam nasz czworonóg zostanie otoczony należytą opieką, co pomoże przetrwać mu ten ciężki czas w możliwie jak najmniej uciążliwy sposób.

Sprawdź media społecznościowe

Okazuje się, że w trudnych chwilach zupełnie obcy dla siebie ludzie potrafią się jednoczyć. W mediach społecznościowych powstało sporo grup, które łączą osoby potrzebujące pomocy, z tymi które są chętne, aby takiej pomocy udzielić. Być może warto więc rozważyć taką ewentualność i w razie potrzeby skorzystać z czyjejś dobroci?

Kolejna ewentualność – samorząd terytorialny

Inspekcja wterynaryjna wydaje również zalecenia, co zrobić, gdy nie mamy możliwości skorzystania z pomocy znajomych, rodziny oraz osób oferujących swoje wsparcie w internecie. W specjalnie wystosowanym komunikacie czytamy:

Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy. Organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną, co wynika z zapisu art. 163 Konstytucji RP, zgodnie z którym samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.

Skontaktuj się z weterynarzem

Jeżeli mimo wszystko dalej potrzebujesz pomocy, to być może warto skontaktować się z lekarzem weterynarii? Niektóre z klinik, lecznic, czy gabinetów dysponują odpowiednią infrastrukturą i wyposażeniem i tym samym chętnie pomagają osobom przebywającym na kwarantannie. Być może to właśnie będzie dobre rozwiązanie na ten trudny czas?

Zadbaj o siebie i swoje zwierzęta

Powyższe rozwiązania mogą okazać się bardzo przydatne w obliczu przymusowej kwarantanny. Istnieje szereg sposobów, by hodowca chcąc zadbać o swoje zdrowie nie musiał rezygnować z zapewnienia swoim zwierzętom należytej opieki. Warto więc zawczasu się zastanowić, jakie działania podejmiemy w tego typu sytuacji i być przygotowanym na każdą ewentualność. Pomoże to nam ograniczyć negatywne skutki związane z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Producent pasz dla hodowli bydła, trzody, drobiu Golpasz S.A.

De Heus Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca
woj. łódzkie
Polska

KRS 000060991
Sąd Rejonowy w Łodzi dla Łodzi Śródmieścia
NIP 526-13-06-893
REGON 011917655
kapitał zakładowy 22 141 000,00 zł

© Copyright 2022 by Golpasz S.A.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka RODO

Visit Us On Facebook