Jak zabezpieczyć się przed ASF -- Golpasz | Pasze dla drobiu, bydła i trzody

Jak zabezpieczyć się przed ASF

7.09.2020

Od 1 stycznia do 31 sierpnia odnotowano w Polsce 75 ognisk ASF, z czego aż 54 stwierdzonych zostało w sierpniu. W związku z tym przypominamy o podstawowych zasadach, które pozwolą nam zmniejszyć ryzyko związane z pojawieniem się Afrykańskiego Pomoru Świń na naszej fermie.

  • Nie kupuj świń nieoznakowanych i bez świadectwa weterynaryjnego – w 2016 roku większość ognisk ASF powstało właśnie w wyniku łamania przepisów związanych z przemieszczaniem trzody chlewnej lub pozyskanych z nich produktów. Warto pamiętać, iż to właśnie zwierzęta niewiadomego pochodzenia są jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się wirusa.
  • Nie skarmiaj zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia, ani produktami pochodzenia zwierzęcego – producenci pasz tacy, jak np. Golpasz przestrzegają wszelkich norm, wynikających z przepisów prawa, dlatego stosując nasze wyroby możesz mieć pewność, iż są one całkowicie bezpieczne. Tańszy pokarm z niewiadomego źródła może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.
  • Unikanie kontrakty z padłymi świniami lub dzikami –jeżeli będziesz mieć kontakt z padliną pamiętaj o jak najszybszym umyciu lub zdezynfekowaniu rąk. Zrób to dokładnie i co najmniej przez 30 sekund. Jeżeli zwierzę padło w wyniku ASF – ograniczysz ryzyko przeniesienia się choroby na resztę stada.
  • Zabezpiecz chlewnię przed dostępem innych zwierząt– zadbaj o to, by zwierzęta domowe nie miały dostępu do budynków, w których przechowujesz świnie. Ich wzajemny kontakt może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa.  Pamiętaj też, by w miarę możliwości w danym budynku nie były przechowywane inne zwierzęta kopytne
  • Rezygnacja z udziału w polowaniach – udział w polowaniu i kontakt z dziką zwierzyną, która może być zarażona ASF może sprawić, iż po powrocie do gospodarstwa przeniesiesz chorobę do swojej hodowli.
  • Nie wnoś do gospodarstw części dzików
  • Zachowaj podstawowe zasady higieny, przede wszystkim pamiętaj o odkażaniu rąk i obuwia, stosowaniu odzieży ochronnej, okresowym odkażaniu odzieży ochronnej oraz narzędzi
  • Maty dezynfekcyjne – zastosowanie ich na wjazdach i wyjazdach z gospodarstw oraz przy wejściach do budynków inwentarskich także może ograniczyć przemieszczanie się wirusa
  • Ogranicz liczbę osób w budynkach inwentarskich – pamiętaj, iż każda osoba mająca kontakt ze stadem stanowi dla nich potencjalne zagrożenie. Zadbaj o to, by kontakt ze zwierzętami miały tylko osoby, które są dla hodowli niezbędne (weterynarz, pracownik gospodarstwa etc.)

Powyższe punkty to zbiór zasad, które pozwolą Ci ograniczyć ryzyko związane się z rozprzestrzenianiem się ASF. Możesz także zapoznać się z filmem wyprodukowanym przez Główny Inspektorat Weterynarii

Producent pasz dla hodowli bydła, trzody, drobiu Golpasz S.A.

De Heus Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca
woj. łódzkie
Polska

KRS 000060991
Sąd Rejonowy w Łodzi dla Łodzi Śródmieścia
NIP 526-13-06-893
REGON 011917655
kapitał zakładowy 22 141 000,00 zł

© Copyright 2022 by Golpasz S.A.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka RODO

Visit Us On Facebook