Jak zabezpieczyć kurnik przed lisem? -- Golpasz | Pasze dla drobiu, bydła i trzody

Jak zabezpieczyć kurnik przed lisem?

18.02.2020

Każdy hodowca drobiu na pewno nie raz spotkał się z niechcianym gościem w postaci lisa, kuny lub borsuka. Osobniki te mogą narobić w dobrostanie niemałych szkód, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób zabezpieczyć swój dobytek przed intruzami.

Szczególne zagrożenie – tereny o niskiej gęstości zabudowy

Stopień zagrożenia ze strony drapieżników jest uzależniony od miejsca, w którym znajduje się nasza hodowla. Z oczywistych względów nasze zwierzęta będą narażone najbardziej na terenach w okolicy, których znajdują się lasy i panuje niska gęstość zabudowy. Nie należy jednak zapominać o tym, iż nawet na gęsto zabudowany teren mogą się przedostać mniejsze lisy, właśnie dlatego powinniśmy chronić nasz dobytek przed intruzami bez względu na miejsce prowadzenia hodowli.

Po pierwsze – ogrodzenie kurnika

Istnieje szereg sposobów budowy ogrodzenia kurnika, które pomogą zabezpieczyć zwierzęta przed atakiem drapieżników. Dla przykładu warto zadbać o to, by wysokość siatki wynosiła minimum 180 cm oraz była lekko wychylona do zewnątrz. Znacząco utrudni to wspinaczkę lisa, a co za tym idzie zmniejszy prawdopodobieństwo ataku.

Dodatkowo instalując ogrodzenie warto wkopać je w ziemię na głębokość minimum 30 centymetrów. Przed jego zasypaniem warto umieścić w ziemi cegły i kamienie. Jest to kolejny bardzo dobry sposób na zniechęcenie intruza do niepożądanej ingerencji w naszą hodowlę, gdyż w takiej sytuacji wykonanie przez niego podkopu będzie znacząco utrudnione.

Warto także pamiętać, iż lis potrafi przegryźć wiele rodzajów siatek. W tym wypadku najlepszą opcją będzie płot wykonany z ocynkowanej stali. Materiał ten jest na tyle wytrzymały, że  powinien skutecznie uniemożliwić drapieżnikowi dostanie się do wewnątrz kurnika.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem może być instalacja ogrodzenia pod napięciem. Tak skonstruowana siatka bez wątpienia zapobiegnie wtargnięciu niepożądanego osobnika, a co za tym idzie – unikniemy strat w naszym dobrostanie.

Rozwiązanie alternatywne – pies

Innym rodzajem ochrony może być posiadanie w gospodarstwie psa. Może on stanowić doskonałe uzupełnienie dla właściwej budowy kurnika. Jeżeli czworonóg zaznaczy swoje terytorium dookoła wybiegu dla kur, to możemy być pewni, że w przypadku ataku będzie bronić naszej hodowli. W razie upolowania intruza może zdarzyć się, że pies pochwali się zdobyczą swojemu panu. Wówczas powinno nagrodzić się go jakimś smakołykiem, aby wiedział że wykonał należące do niego zadanie.

Właściwe zabezpieczenie hodowli uchroni Cię przed przykrymi konsekwencjami

Jak widać odpowiednie zabezpieczenie kurnika może uchronić Cię przed niepożądanymi skutkami związanymi z atakami drapieżników. Warto zadbać o jego odpowiednią budowę i w razie potrzeby uzupełnić ją poprzez posiadanie w gospodarstwie psa. Powinien on oznaczyć terytorium wokół kurnika i w razie potrzeby bronić Twojego dobytku.

Producent pasz dla hodowli bydła, trzody, drobiu Golpasz S.A.

De Heus Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca
woj. łódzkie
Polska

KRS 000060991
Sąd Rejonowy w Łodzi dla Łodzi Śródmieścia
NIP 526-13-06-893
REGON 011917655
kapitał zakładowy 22 141 000,00 zł

© Copyright 2022 by Golpasz S.A.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka RODO

Visit Us On Facebook