Hodowla gęsi – podstawowe informacje -- Golpasz | Pasze dla drobiu, bydła i trzody

Hodowla gęsi – podstawowe informacje

26.05.2020

Wyroby z polskich gęsi są na świecie kojarzone z doskonałym smakiem oraz wysoką jakością wykonania. Z kolei gęsina sama w sobie postrzegana jest jako produkt delikatesowy z tzw. wyższej półki. Chcąc we właściwy sposób prowadzić hodowlę tego rodzaju drobiu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, które poruszymy w poniższym artykule.

Po pierwsze – wybór właściwego gatunku

Wybór odpowiedniego genotypu hodowanego zwierzęcia pozytywnie przełoży się na takie aspekty jak uzyskanie właściwych wzrostów, czy też możliwość wytwarzania produktów o najwyższej jakości, z którą polska gęsina jest nierozłącznie kojarzona. Warto więc zadbać o to, by nasza hodowla  dostarczała wyroby trafiające wymagające gusta klientów. Dzięki temu uzyskamy nie tylko zadowolenie odbiorców, ale także wysoką rentowność.

Po drugie – warunki utrzymania

Drugą niezwykle istotną kwestią jest konieczność zapewnienia należytych warunków utrzymania dla naszego dobrostanu. Według obowiązującego w Polsce prawa, jeżeli utrzymujemy minimum 100 sztuk gęsi, to powinniśmy zadbać o specjalne pomieszczenie inwentarskie, w którym musi być odpowiednie zagęszczenie. W przeliczeniu na 1 m2 powierzchni możemy utrzymywać maksymalnie 19 kg gęsi. Oczywiście jeśli ten wskaźnik będzie niższy, to pozytywnie przełoży się to na rozwój poszczególnych osobników.

 Warto także zauważyć, iż po ukończeniu trzeciego tygodnia życia gęsi możemy utrzymywać w systemie otwartym. Wówczas całą powierzchnię należy zabezpieczyć trwałym ogrodzeniem. Wówczas maksymalne zagęszczenie w przeliczeniu na 1 m2 wynosi 6,5 kg.

W naszym dobrze pojętym interesie jest także zapewnienie naszym zwierzętom należytej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi, jak np. deszcz, czy wiatr. Dodatkowo powinniśmy także chronić nasz dobrostan przed niepożądanym wtargnięciem drapieżników. Nie jest tajemnicą, że skutki takiego zdarzenia mogą być opłakane dla naszej hodowli.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na oświetlenie sztuczne, czy naturalne, powinniśmy sobie zapewnić możliwość doglądania naszej hodowli o każdej porze dnia i nocy. Może się więc okazać, iż montaż właściwego źródła światła w budynku inwentarskim będzie dla nas niezbędny.

Po trzecie – właściwy dobór paszy wraz z odpowiednim dostępem do pokarmu oraz wody

Żywienie zwierząt stanowi około 70% wszystkich kosztów produkcji. Warto więc przyłożyć szczególną uwagę do tego aspektu i zadbać o to, by były to dobrze zainwestowane pieniądze. Niewłaściwy dobór pasz nie tylko nie przełoży się na zadowalające wzrosty, ale także może przysporzyć naszym zwierzętom wielu problemów, które będą związane np. z biegunką.

 Właściwie dobrana pasza dla gęsi powinna składać się z komponentów najwyższej jakości i przyswajalności. Niezwykle ważna jest odpowiednia zawartość mikro i makroelementów, jednak należy także pamiętać o odpowiedniej ilości witamin i aminokwasów  (w szczególności egzogennych). Tak dobrany pokarm sprawi, że uzyskamy mięso soczyste, widocznie poprzerastane tłuszczykiem. Dodatkowo wychodowane przez nas osobniki nie tylko będą uzyskiwać odpowiednie wzrosty, ale także cechować je będzie właściwe upierzenie i umięśnienie.

Zadbaj o swoją hodowlę, a przyniesie Ci to wymierne efekty

Widać więc, że w myśl powiedzenia „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” każdy hodowca powinien w odpowiedni sposób zadbać o swój inwentarz. Najbardziej istotną kwestią jest oczywiście właściwe żywienie zwierząt, jednak nie należy zapominać o zapewnieniu im odpowiednich warunków bytowych oraz rozpoczęciu hodowli od wyboru właściwego gatunku. Tak prowadzone działania przyniosą pożądane efekty w przyszłości i z pewnością przełożą się na osiągnięcie sukcesu w hodowli.

Producent pasz dla hodowli bydła, trzody, drobiu Golpasz S.A.

De Heus Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca
woj. łódzkie
Polska

KRS 000060991
Sąd Rejonowy w Łodzi dla Łodzi Śródmieścia
NIP 526-13-06-893
REGON 011917655
kapitał zakładowy 22 141 000,00 zł

© Copyright 2022 by Golpasz S.A.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka RODO

Visit Us On Facebook