Hodowla drobiu – od czego zacząć? -- Golpasz | Pasze dla drobiu, bydła i trzody

Hodowla drobiu – od czego zacząć?

11.03.2020

Wielu ludzi chciałoby zainwestować swój kapitał w hodowlę drobiu, jednak nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. W poniższym artykule przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę startując z tego typu biznesem.

Spożycie mięsa drobiowego rośnie

Żyjemy w czasach, w których coraz bardziej rośnie świadomość ludzi odnośnie zdrowego żywienia. Przekłada to się na znaczny wzrost popularności mięsa drobiowego, gdyż uważane jest ono za dużo zdrowsze od np. wołowiny, czy wieprzowiny. Z tego względu rynek ten jest bardzo perspektywiczny. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż Polska jest jednym z czołowych producentów i eksporterów drobiu w Europie.

Miej świadomość konkurencji

Planując rozpoczęcie hodowli zrób rozeznanie wśród potencjalnych konkurentów. Zastanów się w jaki sposób możesz się na ich tle wyróżnić, a w których aspektach są oni dla Ciebie zagrożeniem. Dobrym pomysłem będzie wzięcie do ręki kartki papieru oraz długopisu i wykonanie tzw. Analizy SWOT. Nazwa brzmi poważnie, jednak w rzeczywistości jest to bardzo proste, należy po prostu wypisać:

  • Szanse: wszystko co może pomóc w powodzeniu hodowli (np. wzrost popularności mięsa drobiowego)
  • Zagrożenia: aspekty, które mogą potencjalnie wpłynąć negatywnie na sukces (np. gdy w okolicy znajduje się kilka dużych ferm)
  • Mocne strony: Twoje atuty, jako przyszłego hodowcy (np. duża wiedza z zakresu żywienia gęsi)
  • Słabe strony: Twoje tzw. słabe punkty (np. brak doświadczenia)

Analizując powyższe aspekty dowiesz się, na których obszarach możesz oprzeć siłę swojej hodowli, a nad którymi musisz jeszcze popracować, by w przyszłości zwiększyć szanse na sukces.

Wybór właściwej lokalizacji

Decydując się na rozpoczęcie hodowli drobiu warto dobrze przeanalizować jej lokalizację. Przede wszystkim powinna się ona znajdować z dala od obszarów miejskich. Mimo to powinna ona być też dobrze skomunikowana z najbliższymi i największymi miejscowościami, gdyż znacząco ułatwi to logistykę. Warto także wcześniej zadbać o to, by nasz biznes nie powodował niepokojów i konfliktów wśród lokalnej społeczności.

Wybierz typ hodowli oraz gatunek ptaków.

Decydując się na hodowlę drobiu możemy zająć się produkcją brojlerów na mięso lub niosek na jajka. Dodatkowo dochodzi do tego wybór pomiędzy gęsiami, kurami, czy kaczkami. Ostatnią kwestią jest zdecydowanie się na właściwy gatunek. Rozpoczynając działalność warto początkowo ograniczyć się do jednego – trzech typów / gatunków ptaków, a następnie z czasem sukcesywnie rozszerzać obszary, którymi się zajmujemy.  

Budowa kurnika

Jedną z najważniejszych inwestycji na samym początku hodowli będzie budowa kurnika. Takie przedsięwzięcie także należy odpowiednio zaplanować, pamiętając przy tym o kilku najważniejszych kwestiach:

  • Wielkość kurnika – na dwa osobniki powinien przypadać minimum 1 mkw. powierzchni, jest to ważne szczególnie zimą, gdyż wówczas ptaki większość czasu spędzają w pomieszczeniu i powinny mieć zapewnioną odpowiednio dużą swobodę.
  • Lokalizacja – kurnik należy postawić w miejscu, gdzie poziom wody gruntowej nie jest wyższy niż 1 metr od podłoża
  • Fundamenty – kurnik powinien mieć odpowiednio wysoki fundament, a podłoga powinna znajdować się ok. 30 cm nad powierzchnią gruntu
  • Ściany kurnika – powinny być wykonane z dwóch warstw heblowanych desek, między którymi należy umieścić izolację z wełny mineralnej lub styropianu. Konserwując deski od wewnętrznej strony należy użyć do tego materiałów bezpiecznych dla zdrowia ptaków oraz ułatwiających łatwe czyszczenie i dezynfekcję.

Dobrze zaplanowany biznes = większa szansa na sukces

Przedstawione powyżej aspekty tylko po części wyczerpują temat związany z tym, w jaki sposób należy zaplanować rozpoczęcie hodowli drobiu. Faktem jest jednak to, iż jeżeli takie przedsięwzięcie zostanie przygotowane we właściwy sposób, to szanse na jego powodzenie rosną. Warto więc odpowiednio dużo czasu poświęcić na przygotowanie inwestycji.

Producent pasz dla hodowli bydła, trzody, drobiu Golpasz S.A.

De Heus Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 21B
99-100 Łęczyca
woj. łódzkie
Polska

KRS 000060991
Sąd Rejonowy w Łodzi dla Łodzi Śródmieścia
NIP 526-13-06-893
REGON 011917655
kapitał zakładowy 22 141 000,00 zł

© Copyright 2022 by Golpasz S.A.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka RODO

Visit Us On Facebook